Badania ankietowe są jedną z częściej wykorzystywanych obecnie ilościowych metod pozyskiwania danych rynkowych. Ankietyzacja w wieku typach projektów (np. podczas badań marketingowych czy analizach rynku) jest komponentem nieodzownym, gdyż dzięki pracy na reprezentatywnych próbach badawczych umożliwia poznać opinie o określonych markach, a także - ich preferencje, potrzeby i zwyczaje zakupowe.
Prócz szerokiego zastosowania, badania ankietowe cechują się także szeroką różnorodnością. W zależności od sposobu pozyskiwania danych empirycznych wyróżnić można:
- Tradycyjne ankietyzacje papierowe (PAPI) - ankietyzacje prowadzone z respondentem przez ankietera, w oparciu o kwestionariusze papierowe, a także ankietyzacje audytoryjne (papierowe kwestionariusze wypełniane są samodzielnie przez respondentów zebranych w jednym pomieszczeniu);
- Ankietyzacje telefoniczne (CATI) - ankietyzacje prowadzone z respondentem przez teleankietera, realizowane za pośrednictwem połączenia telefonicznego (rozmowy prowadzi się obecnie z specjalnie zaaranżowanych do tego celu studiów telefonicznych);
- Ankietyzacje internetowe (CAWI) - ankietyzacje wykorzystujące elektroniczne kwestionariusze ankiet, które wypełniane są przez respondentów samodzielnie (dostęp do ankiety możliwy jest za pośrednictwem linku zamieszczonego na stronie internetowej czy zawarty w personalizowanym zaproszeniu przesłanym pocztą e-mail). Skorzystaj z oferty ekspresowych badań ankietowych - realizacja w 24h, ceny od 4zł/ankieta.
- Ankietyzacje realizowane przy wsparciu urządzeń mobilnych (CAPI) - ankietyzacja terenowa, w której ankieter prowadzi rozmowę z respondentem w oparciu o kwestionariusz dostępny na urządzeniu mobilnym.
Rzetelnie zrealizowana ankietyzacja pozwala m.in. poprawiać rozpoznawalność i postrzeganie marek, dokonywać segmentacji rynku, określać słabe i mocne strony oferty własnej i konkurencyjnych, tworzyć fundamenty strategii marketingowych. Wszystko to, właściwie wykorzystane, umożliwia pozyskiwać nowych klientów oraz maksymalizować zyski.